Breaking News Today

Tasmanian Timber Awards

Published: in Australian News by .

Media release – Tasmanian Forests and Forest Products Network, 10 August 2021 Excellence recognised at Tasmanian timber’s ‘night of nights’ Thirty awards were dished out at last night’s Tasmanian Timber Awards, held at Launceston’s Albert Hall – a sure sign that the industry is full of ‘clever people doing great things’, according to the head […]

Media release – Tasmanian Forests and Forest Products Network, 10 August 2021

Excellence recognised at Tasmanian timber’s ‘night of nights’

Thirty awards were dished out at last night’s Tasmanian Timber Awards, held at Launceston’s Albert Hall – a sure sign that the industry is full of ‘clever people doing great things’, according to the head of the Tasmanian Forests and Forest Products Network.

Convenor, Therese Taylor said the calibre of award entries was very high this year and that in many cases judges chose to award multiple winners, acknowledging the work of both individuals and organisations in some areas.

Additionally, judges in some of the 14 categories opted to award a Highly Commended or Judges’ Commendation, such was the difficulty in choosing a winner.

“The Tasmanian Timber Awards recognises and celebrates excellence and best practice within our industry and acknowledges those who are leaders in their fields,” Ms Taylor said.

“Last night’s event showcased our industry in the best possible way. It truly was a celebration of industry, by industry.”

The biennial Tasmanian Timber Awards gala dinner was attended by 400 people from across industry.

Category Winner
Timber Processing Excellence (presented by ARTEC)

In recognition of excellence within the sector of timber processing.

Cusp Building Solutions

 

Harvesting Excellence (presented by SFM Lenah Estate)

In recognition of excellence across a range of skills within the sector of forest harvesting.

Orana Enterprises

Highly Commended: MechLog

Regional and Community Development (presented by TimberLink)

In recognition of excellence within their community that promotes charitable outcomes.

Forico
Forest Growing and Management Excellence (presented by the Tasmania Forestry Hub)

In recognition of excellence across a range of skills within the sector of forest growing and management.

Malcolm Larner
Excellence in the Design and/or Use of Tasmanian Timber (presented by Sustainable Timber Tasmania)

In recognition of excellence in Design and/or Use of Tasmanian Timber

Denman Marine

 

Highly Commended: Neville Smith Forest Products

Distribution and Logistics Excellence (presented by E.E. Muir & Sons Pty. Ltd.)

In recognition of excellence across a range of skills within the sector of distribution and logistics.

Padgett Group (Organisation)

Bradley Woodfield (Individual)

Innovation and Technology Award (presented by Neville Smith Forest Products)

In recognition of a unique innovation or application of technology in any area of the Tasmanian Timber Industry.

Cusp Building Solutions (Organisation)

 

Judith Nantongo (Individual)

 

Highly Commended: Indicium Dynamics/Sustainable Timber Tasmania

Workplace Health and Safety Excellence (presented by Cusp Building Solutions)

In recognition of excellence in workplace health and safety management within the Tasmanian Timber Industry.

MechLog (Small Organisation)

Sustainable Timber Tasmania (Large Organisation)

Environmental Excellence (presented by Forico)

In recognition of excellence in environmental management within the Tasmanian Timber Industry.

North East Bioregional Network (Small Organisation)

TimberLink (Large Organisation)

 

Skill Development and Training Excellence (presented by ForestWorks)

In recognition of an organisation’s commitment to ongoing skill developments and training of their workforce.

Forest Practices Authority (Large Organisation)

The Safety Process (Small Organisation)

Highly Commended: Australian Research Council Training Centre for Forest Values (CFV)

Judges’ Special Commendation: Oakdale Timber

Outstanding Contribution to the Timber Industry—Female (presented by Reliance Forest Fibre)

In recognition of excellence in their commitment to supporting and promoting the Tasmanian Timber Industry.

Jillian Aylett Brown

Highly Commended: Theresa Weller

Outstanding contribution to the Timber Industry—Male (presented by Midway Tasmania)

In recognition of excellence in their commitment to supporting and promoting the

Tasmanian Timber Industry.

Michael Lee

 Highly Commended: Joshua Turnbull &

Mitch Roberts

Trainee of the Year (presented by Timberlands Pacific)

 

In recognition of an individual who demonstrates

excellence in their commitment to their own skill development and training within the Tasmanian Timber Industry.

 

Meeghan Price (Small Organisation)

Kylie Kemp (Large Organisation)

Highly Commended: Rosanne Champion & Luke Chamley

Tree Farmer of the Year (presented by Private Forests Tasmania)

In recognition of excellence across a range of skills beyond best practice guidelines in their field of expertise in tree farming.

 

Graham Freeman

Source: Tasmanian Times https://www.tasmaniantimes.com/2021/09/tasmanian-timber-awards/#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=tasmanian-timber-awards

READ:  Sun, storms and a cyclone over Easter long weekend
Shares
Share This
Finance Advice 2021